Vypínač používá dennodenně každý z nás, a to tak často, že si již povětšinou ani neuvědomujeme, co děláme. Stal se tak běžnou součástí našich životů, že jej bereme za něco samozřejmého, něco, co prakticky nevnímáme, dokud se neporouchá. Není proto divu, že si ani nevšimneme, kolik nejrůznějších druhů a typů vypínačů existuje. Podívejme se nyní na ty nejběžnější.
Tím prvním je klasický pákový typ. Pokud je páka dána na jednu stranu, pak je přístroj zapnutý, na druhou stranu a je vypnutý. Najdeme jej prakticky všude. Jeho asi nejběžnější obdobou je vypínač stropního osvětlení, avšak není to ani zdaleka vše. Najdeme jej i na řadě spotřebičů, jako jsou některé typy rychlovarných konvic. Uplatní se všude tam, kde není potřeba nijak nastavovat režim.
Podobnou funkci jako výše uvedené zastává i tlačítkový typ, který je druhým nejrozšířenějším. I zde slouží pouze k zapnutí a vypnutí přístroje. Výhodou je, že tolik netrčí do prostoru. Najdeme jej na řadě elektronických přístrojů, jako jsou mobilní telefony, počítače, televizory či DVD nebo Blu-Ray přehrávače.
Zmínit musíme také knoflíkový, otočný typ. Na rozdíl od předchozích dvou tento slouží nejen k zapínání, nýbrž i k regulaci. Pomocí něj určujeme například, jak dlouho bude přístroj zapnutý, nebo jaká bude intenzita procházejícího proudu. Najdeme jej v elektronické podobě na nejrůznějších spotřebičích, jako jsou některé typy praček či mikrovlnných trub, kde s jejich pomocí nastavujeme určitý program, v mechanické potom jako vodovodní baterie či kohoutky na plynovém sporáku.
Avšak co se především elektronických přístrojů týče, tak zde obvykle narazíme na kombinované typy. To znamená, že jich zde najdeme více, přičemž každý má jinou funkci. Příkladem může být opět mikrovlnná trouba, který může mít otočný typ jako časovač, který určuje, jak dlouho poběží, a tlačítkový typ sloužící k jejímu zapnutí.
Jak je vidět, celá věc je poněkud komplikovanější, než se na první pohled zdá. Proto bychom měli vypínačům věnovat větší pozornost, než doposud. Koneckonců si to zaslouží.