Bydlení v bytě může mít někdy i dost nepříjemné aspekty. Většinou je to o tom, že je potřeba se s ostatními nájemci a vlastníky bytů dohodnout na tom, jak se bude hospodařit se společnými penězi, které se každý měsíc vybírají na údržbu celého bytového domu a jeho okolí. Problém bývá často i v pohledu lidí na čistotu a pořádek. Pro někoho je nepořádek a špína měsíc neutřený prach, pro někoho je to v pořádku. Je nutné najít kompromis a společnou řeč, což bývá problém, protože každý si chce prosadit svou.

paní uklízečka

Časté je SVJ
Společenství vlastníků jednotek je dodnes běžným způsob bem jak se sdružují jednotlivé byty. Lidé prostřednictvím SVJ řeší na pravidelných schůzích opravdu vše. Z právního hlediska je to asi nejlepší možný způsob jak něco vyřešit při větším množství lidí. Každý má právo přijít na schůzi, mít připomínky, návrhy a podílet se na hlasování o důležitých věcech. Je tak větší šance že se něco podaří dohodnout, než když SVJ není a každý být někdo musí obejít osobně. A s některými lidmi je opravdu těžké pořízení.

kbelík s vodou

Každý měl úklid
Už od dob našich prarodičů se v bytových domech uklízelo tak, že chodby, výtahy a další prostory každý týden uklízel jeden byt. V zimě se zametal sníh, v létě se udržovaly záhony. Na nástěnce byl rozpis na daný měsíc, a každý tak věděl jestli náhodou daný týden úklid nemá on. Jenže ne každý úklid skutečně udělal, a donutit někoho nemáte jak. Proto je nejlepší úklid společných prostor bytových domů zajistit úklidovou firmou. Každý týden vám přijde uklidit paní uklízečka, která udělá všechno co si odhlasujete. Většinou jde o zametení a vytření chodeb a výtahů, utření zábradlí a zametení pavučin. Bytové domy si pravidelně objednávají i roční úklid, který zahrnuje i úklid sklepních prostor a dalších společných místností, které slouží k odkládání nejrůznějších věcí.