Umíte si představit, že přijdete do lékárny a nedostanete lék, pro který jste si přišli? Někdy není na skladě to, co zrovna žádáme ale jen výjimečně. Proč?

Víte, jak funguje zásobování lékáren a proč jsou některé léky k dispozici hned a jiné třeba ne? Čím se dostupnost řídí?

Každý z nás někdy v životě potřeboval zajít do lékárny. Jsou lidé, kteří ji navštěvují pravidelně a vyzvedávají si své léky, někdo chodí ale pro léky jen občas. Obvykle pokud žádáme nějaký běžně a volně dostupný lék, máme jej ihned, protože je lékárna dobře zásobená, někdy se ale může stát a to zejména, pokud si jdeme pro léky na předpis, že musíme čekat, až se lék objedná u dodavatele a teprve potom jej dostaneme. Jak celkově funguje zásobování lékáren a proč některé léky jsou a jiné ne?

zásobování lékáren

I lékárna musí myslet ekonomicky

Zásobování lékáren funguje v podstatě dost jednoduše a můžeme to přirovnat k zásobování třeba běžných obchodů s potravinami. Do potravin se pravidelně také vozí jen to, co se kupuje nejvíce a co nejrychleji z regálů mizí. Vždy se objednává zboží podle poptávky, nemůže přece něco ležet v obchodě jen tak, když to nikde nekupuje, zboží samozřejmě podléhá nějaké trvanlivosti a stejně tomu je i v případě léčiv. Ani lékárny si nemohou dovolit mít v nabídce všechny léky, které existují. Ať už to jsou léky na předpis nebo volně prodejné léky. Každá lékárna si pak sama musí vyhodnotit, co nejvíce zákazníci a pacienti chtějí nebo potřebují. Prošlé léky se totiž nekompromisně musí všechny zničit.

Je tak zcela logické, že lékárna si bude objednávat jen ty léky, které mizí nejrychleji. Třeba jde o léky z volného prodeje, pro které si lidé chodí nejčastěji a sortiment se může měnit i s obdobím. V létě se například nejvíce prodávají opalovací krémy, dezinfekce a léky na alergii, v zimě v chřipkovém období zase kapky od kašle, léky na horečku a spreje, co uleví od rýmy. Týká se to ale i léků na předpis. Některé se prodávají více, některé jen zcela sporadicky. Všechny léky se ale vždy dají objednat, pokud nejsou zrovna v lékárně.

léky v lékárně

Kdo léky dodává?

I s léky se obchoduje, takže zásobování lékáren má obvykle pod vedením dodavatelská společnost či velkoobchod s léčivy, se kterým lékárna spolupracuje. Funguje ale i nabízení nových druhů léčiv, některé léky totiž mohou mít stejné účinky, jen se liší svým názvem a také mají odlišného výrobce. Důležité je však to, aby všechny potřebné léky byly všem pacientům vždy k dispozici a to buď rovnou, nebo v co nejkratším časovém rozmezí.

Všichni očekáváme to, že v lékárně dostaneme to, co potřebujeme. Pokud tomu tak není, je třeba to pochopit.