Lákají vás svou fialovou, fialovozelenou krásou už napohled. A to jste ani neochutnali! Každý zná ty sušené na vánočním stole, téměř umělecky vyskládané na míse spolu s dalším ovocem. Poslední roky jsou ale k dostání ve své nejchutnější formě, tedy čerstvé, jen utržené ze stromu. Mohla by to být nová podzimní tradice!
fíkové listy

Neutralizují kyselost potravin, jsou lehce stravitelné, mírní menstruační potíže, osvěží vás a rozhodně po nich neztloustnete. Můžete je jíst i se slupkou (po důkladném omytí), nebo je oloupat a zakousnout se do nich, anebo je rozkrojit a vydlabávat lžičkou.

A recept na fíkové jednohubky pro návštěvu nebo na oslavu zní takto: Nakrojíte fíky do kříže, vložíte kolečko salámu (pršut, bresaola) a doprostřed vlašský ořech. Nebo každý fík rozkrájíte na plátky a proložíte kozím sýrem. Výborně se hodí k vepřové pečínce.
fíkovník s plody

Jestli vám jeho vůně přijde libá, pořiďte si aroma difuzér či svíčku s vůní čerstvých fíků, tekuté mýdlo, sprchový gel s fíky v kombinaci s vanilkou nebo granátovým jablkem, pleťový krém. Anebo rovnou parfém.

Na fler.cz můžete koupit i náušnice z fimo hmoty(ve tvaru rozkrojeného fíku), obrázky fíků na plátně; internetové obchody nabízí prostírání, plakáty a samolepicí fototapety s motivem fíků a v koupelně se klidně zakryjte závěsem s fíkovými listy.

Aby toho nebylo málo, fíkovník smokvoň můžete samozřejmě pěstovat. V obýváku se sice nedočkáte ani květů, ani plodů, ale pokud máte zahradu, nechte květináč s fíkovníkem přezimovat třeba v tmavém sklepě, s občasnou zálivkou a teplotou okolo 10°C. Když ho pak na jaře dáte ven (nemusíte ho přesazovat) na slunné místo, cca za tři roky vám začne plodit. Existují už také mrazuvzdorné odrůdy.
fíkový salát

Fíky najdete i v literatuře. Relaxujte s Halinou Pawlowskou a její knihou Díky za fíky; s detektivkou od Jamese Hadleyho Chase Operace fíkový list; v knihovně je k zapůjčení přemýšlivá kniha Jindry Tiché Čas fíků. K tomu si udělejte třeba instantní obilné kafe s fíky.

Já myslím, že fíky si zaslouží, aby se ke všem těm podzimním barvám u vás doma přidala ještě ta jejich!