Nejlepším způsobem, jak zabít čas, a využít volné chvíle, je tvoření. Nejenže je to smysluplná zábava, ale rozvíjíte jak svoji fantazii, tak rovněž mnoho svých schopností. Tvoření je navíc vhodné pro lidi každého věku, a na některé věci zkrátka ani nepotřebujete zvláštní nadání, jen trochu trpělivosti, a snahy. 

Origami

Origami jistě znáte. Podle návodu si z papíru můžete poskládat víceméně cokoliv, aniž byste potřebovali nůžky, či lepidlo. Skládat můžete i z obyčejného bílého papíru, či si pořídit papíry barevné, nebo se vzorem. Poskládat si můžete krásné vánoční dekorace, dózy na sladkosti, vázu a do ní i papírovou květinu, zdobení na dárek, či pozvánku na oslavu. Návody pak naleznete třeba na internetu, nebo v knihách o Origami.

origami pták

Malování podle čísel

Nemusíte být bůhví jak nadaný umělec, abyste namalovali nádherný obraz. Malování podle čísel je totiž snadné, ale zároveň zábavné. Jedná se totiž o očíslované obrazy, které vybarvujete vždy podle toho, jaké je na daném místě číslo barvy. Tyto obrazy objednáte na internetu, a doma si je poté můžete třeba i vystavit, jelikož nikdo nepozná, že jste je nemalovali dle své fantazie.

Koláž

Dalším skvělým způsobem tvorby a sebevyjádření je pak koláž. Na tu potřebujete velký tvrdý papír, nůžky, lepidlo, a nějaké časopisy. Z časopisů si pak vystřihnete obrázky, které se vám líbí, nebo na určité téma, a různě je rozmístíte po papíře. K tomu můžete psát různé poznámky, přikreslovat obrázky, zdobit třpytkami, knoflíky, korálky, nebo čímkoliv, co vás právě napadne.

obrázková koláž

Keramika

Velmi uklidňující a zajímavou činností je pak keramika. V papírnictví pak seženete keramickou hlínu, kterou není třeba péct, a stačí ji nechat uschnout. Vyrobit si můžete cokoliv, od různých postaviček, přes misky, svícny, popelníky, až po rámečky na fotografie. Práce s keramickou hlínou je podobná plastelíně, až na to, že je o něco tužší, tudíž musíte trošku zabrat. Lepí se pak lepidlem, které vytvoříte z trošky hlíny a vody.