Webovým stránkám, které jsou přizpůsobitelné pro všechna zařízení, jako jsou počítače, laptopy s různou šířkou obrazovky, smartphony nebo tablety, se říká responzivní weby. Struktura těchto stránek je navržena tak, aby bylo jejich prohlížení snadné pro všechny uživatele.
html5 na monitoru

Předchůdci

Ještě než byl tento formát vyvinut, weby šlo na menších zařízeních prohlížet také, ale jejich čtení bylo obtížnější. Jen si to představte, velká stránka, tisíce písmen a tohle všechno máte přečíst v mobilním telefonu s úhlopříčkou 4 palce. Uživatelé se na těchto stránkách snadno ztráceli. Proto také začali vývojáři uvažovat nad tím, jak tento problém vyřešit.
Zhruba před deseti lety se začali objevovat první webové stránky, které používali tzv. zjednodušeného prohlížení pro mobilní telefony a tablety, kde byl upřednostněn text před obrázky. Princip byl jednoduchý. V počítači se zobrazil klasický web se standardní URL adresou, ale v mobilním zařízení se adresa přesměrovala na doménu druhého řádu s předponou označenou písmenem „m“. Obsah byl identický, jen druhá varianta byla přívětivá pro malé displeje. Na tyto stránky můžete narazit ještě dnes, ale spíše výjimečně.
jablko u smartphone

HTML5

Rozšíření nejmodernějšího jazyka pro tvorbu webových stránek přineslo vývojářům nové možnosti. Tou hlavní byla právě responzibilita. V HTML5 mohou stránky běžet na jedné doméně a uživatelům se jejich obsah přizpůsobí dle použitého zařízení. Stránky se chovají podobně jako Tetris a přizpůsobují se zobrazované ploše.
pc, tablet a mobil

SEO

Weby optimalizované pro mobilní zařízení a běžící na protokolu HTML5 jsou upřednostňovány vyhledávači. Takové stránky jsou přívětivé pro všechny uživatele, a proto se setkáváme pouze sporadicky se staršími formáty. Nejmodernější weby jsou rolovací a jejich obsah je systematicky uspořádán od nejnovějšího po starší. Web je tak dobře ovládán i na menších smartphonech.