Zaměstnanecké poměry jsou různé, kdy často se volí dohoda o provedení činnosti. Můžeme se tak vyhnout placení pojištění a mít pouze srážkovou daň.

Práce na dohodu

Znatelné výhody

Když někam chodíme do práce či na brigádu, tak musíme mít se zaměstnavatelem sepsanou dobrou smlouvu, aby na nás nečekalo nepříjemné překvapení, přičemž u některých smluv můžeme získat pěkné výhody. Před podepsáním smlouvy je rozhodně zapotřebí si ji dopodrobna přečíst, aby nás nic nezaskočilo. Férové firmy jsou čestné, ovšem někde se nás můžou snažit ošidit.

americké bankovky

Klasický poměr je plný úvazek, ale když chodíme třeba jenom na brigádu, kde neodpracujeme tolik hodin, tak můžeme zvolit DPČ neboli dohodu o pracovní činnosti, která je zajímavá třeba pro studenty. Omezení je tu v podobě 20 hodin týdně, což nesmíme překročit. Velkou výhodou je však fakt, že do výdělku 3 000 Kč za měsíc nemusíme odvádět zdravotní ani sociální pojištění, takže nám nebudou strhávány. Záleží na výšce příjmu, protože od ní se odvádí, jestli budeme platit srážkovou či zálohovou daň. Při podepsaném prohlášení k dani můžeme uplatňovat slevy.

Přepočet hrubé mzdy

Hledání nové práce můžeme realizovat z pohodlí domova, protože máme spoustu webových portálů, kam dávají firmy své inzeráty na určitou pracovní pozici. Většinou jsou uváděny i podrobnější informace, abychom zjistili, jestli je pozice vhodná právě pro nás. Co se týče mzdy, tak ta bývá uváděna na hodinu, úkolově a měsíčně. Většinou nás zajímá, kolik si vyděláme za měsíc, kde je problém v tom, že mzdu zaměstnavatelé udávají v hrubé částce, ale nás zajímá hlavně ta čistá, jenž nám přijde na účet.

české bankovky

Stačí nám najet na DPČ čistá mzda, kde zadáme mzdu hrubou a pár informací, kdy je nám vypočítána docela přesně mzda čistá. Dříve jsme pomocí částek či procent museli odpočítat obě pojištění plus daň, což je dnes s online kalkulačkou zbytečně složité a zabere to nějaký čas. U této kalkulačky nemusíme nic řešit, a ještě navíc tu nalezneme mnoho užitečných informací, jenž se vyplatí k výplatě vědět.