Nejkrásnější kůže je zdravá kůže a nejpřitažlivější pleť je pleť čistá. Víme také, že každá kultura má svůj ideál někde jinde. Například v USA je opálení asociováno s dobrým zdravím a bohatstvím. Sluncem políbenou pokožku si oblíbil i prezident Donald Trump a není prý náhodou, že své opálení tak hrdě nosí. Naopak, jedná se o promyšlený marketingový trik. Opálená pokožka září a dává lépe vyniknout různým konturám na těle – například lícním či klíčním kostem. V asijských zemích, jako je Japonsko, Indie nebo Thajsko, se ale ženy snaží před sluncem chránit co nejvíce. Opálení považují za nežádoucí. V Thajsku například nosí mnoho žen slunečníky. Ani užívání bělících krémů není v těchto krajinách vůbec vzácné.

žena opaluje se

My ale nejsme ani Američané, ani Asiaté. Co tedy frčí v Evropě? V dávných dobách byla opálená pleť znakem chudoby. Šlechta nemusela chodit do roboty a slunečním paprskům se tak vyhnula. Šlechtičny vynikaly mléčnou pletí, na kterou básníci skládali básně a pěvci pěli ódy. Svět se ale pomalu mění a s příchodem továren se práce přesunula ze sluníčka do chládku. Čím více lidí tráví v práci spoustu času. Nedostanou se pak na sluníčko, jsou v práci do pozdních hodin a volno tráví doma. Na dovolenou nemají peníze, ani čas. S opáleným vzhledem skutečně můžete působit bohatěji. Vypadáte totiž, jako byste se právě vrátili od moře. A opálení v zimě? To jste museli letět hodně daleko.
zrzka žena

Znělo by to možná jako hotová věc. Opálený vzhled začalo postupně napodobovat stále více žen – v soláriích i pomocí opalovacích krémů. Opalování ale urychluje stárnutí kůže, podporuje vznik pigmentových skvrn a vrásek. Ztráta elasticity kůže pak způsobuje její povadlost. Světlá kůže naopak evokuje mládí a plodnost. Vypadá čerstvě, mladě a odpočatě.

Vědcům to nedalo a rozhodli se přijít s pokusem. Vyfotili jednu ženu třikrát. Na prvním snímku byla její kůže bez jakéhokoli opálení, tedy přirozeně bledá. Na druhém snímku byla žena opálená od slunce. Na třetím snímku byla žena po úpravě jídelníčku. Konkrétně přijímala vyšší množství betakarotenu ve stravě. A právě beta karotenová fotografie vyhrála na plné čáře. Pokud lidé porovnávali opálení od slunce a opálení způsobené úpravou stravy, utrpělo opalování drtivou porážku!

Neopalujte se tedy zbytečně a neničte si kůži. Pokud chcete skutečně vypadat atraktivněji, zařaďte do své stravy pořádnou porci mrkve, batátů, tmavolisté zeleniny, sušených meruněk, dýní a červených paprik. Uděláte pro sebe i své zdraví mnohem víc, než když se budete spoléhat na samoopalovací krémy a lehátka na pláži.