Prvních dvacet let života se vyvíjíme, rosteme, a dospíváme, abychom byli přesně takoví, jací máme ve výsledku být. Jedná se o proces formování. Poté naše tělo už pouze stárne. Čas bohužel zastavit nelze, ale jeho účinky můžeme alespoň trošku zpomalit, nebo třeba jen oklamat. Nejsou tím myšleny plastiky, ani nevzhledné oblečení, protože stárnout musíme umět s grácií, a především důstojně. Míněna je zde především péče o své tělo, a to jak zevnitř, tak i ze vnějšku.

Kdy a proč se známky stárnutí začnou viditelně objevovat?

Ačkoliv stárneme už od narození, naše pleť bývá zpočátku dlouho svěží a pružná, naše tělo funkční a plné energie. Za tím stojí kolagen, který si naše tělo zvládá plně vytvářet cca prvních let života. Postupně však tělo přichází o schopnost v plném rozsahu dotvářet tuto bílkovinu, a u nás se začnou objevovat první známky stárnutí, které mnohdy urychlíme nesprávnou životosprávou, stresem, nebo zanedbáním péče o sebe samé.

spící žena

Lze kolagen někde získat?

Jistě. Na trhu se už dlouhé roky objevují přípravky, které obsahují kolagen. Ať už jsou podávány v kapslích, či krémech, obsahují většinou jen malou dávku kolagenu, která stěží dokáže nahradit to, co nám chybí. Doplnit přírodní kolagen Orcacollagen lze nejlépe nápoji značky Orca collagen, které v jedné dávce obsahují dostatečné množství této bílkoviny.

zelený čaj

Jak se vyhnout negativním faktorům?

Negativními faktory, které stojí za předčasným stárnutím kůže jsou obvykle kouření, sluneční záření, solária, nezdravá strava, dehydratace, ale také stres. Jednoduchá rada tedy zní: nekouřit, jíst zdravě, na sluníčku se mazat, dodržovat pitný režim, a pravidelně odpočívat.

Co ještě může pomoct?

Jak se říká, příroda je lék, a je tedy nejlepší volbou hledat pomoc právě v přírodě. Přidejte při vaření do jídla trochu kukurmy, a zkuste kávu nahradit přírodním zeleným čajem, kterému se také říká elixír života. Vyzkoušejte masáže obličeje, používejte vhodné hydratační krémy, a dýchejte.