Umělá inteligence je fantastická věc, co když se ale dostane do rukou nepovolaných osob? To se pak dějí věci. Měli bychom si ovšem ujasnit, kdo je to nepovolaná osoba, a jak tenká je hranice, která odděluje sobecké zájmy od zájmů fungování společnosti jako celku. Můžete namítat, že onu hranici přece vymezuje zákon, ovšem jeho podoba se neustále vyvíjí a přiznejme si, že optimálně nebyl vyladěn nikdy.
svítící oči
Že se umělá inteligence rodí dnes a denně v laboratořích po celém světě, není tajemstvím, ti zasvěcení, tedy alespoň někteří z nich, se začali zabývat otázkou, zda je něco takového pro současný svět přínosné. Zneužití tohoto fenomenálního projektu by mělo katastrofální dopad, kybernetický zločin by získal úplně jiný rozměr.
robot žena

Technika v rukou zločinců je nebezpečnou zbraní, to víme už dávno

Souvisí to i s hrozbou terorismu, která dnešní svět svírá a drtí v kleštích, lidé se kvůli tomu často omezují v cestování po světě, ačkoliv by na to měli dostatek prostředků. Kyberzločinci by mohli ke svým činům navádět na cíle speciálně vycvičené roboty a drony, technických možností je nespočet a fantazie zločinců nezná mezí. Nebyl by problém způsobit hromadnou dopravní nehodu samočinně řízeným vozem, robot s trhavinou by dokázal mnohem víc, než sebevražedný útočník, přitom by terorista pochopitelně uchránil svůj život a podnikal by další „nápady“.
železná ruka
Roboti by mohli být úspěšně nasazeni i na počítačové útoky DDoS nebo na metodu „phishingu“, kterou lze odhalit citlivé osobní údaje a přístupová data k bankovním účtům atd. Zločinci se již několikrát pokusili ovlivnit výsledky voleb politických subjektů a s umělou inteligencí by to šlo rozhodně realizovat účinnějším způsobem.
Namístě je tedy otázka, kam technický rozvoj současné civilizace povede, když za ní v dálce pokulhává morální, duchovní aspekt lidství. Kolik lidí se alespoň zamyslí nad současnou podobou vztahů mezi lidmi. Vždyť technické vymoženosti jsou dnes na takové úrovni, že by bylo možno žít v harmonii i bez zbytečné námahy, strádání a hladovění milionů lidí v rozvojových zemích.